Slovo o literatuře – Měsíc autorského čtení v Brně, Ostravě, Košicích, Lvově a Wroclawi 1/4 (2015)

Čestným hostem 16. ročníku Měsíce autorského čtení, který se koná od 1.7. do 4.8. 2015, je Ukrajina. Reportáže, rozhovory s autory i pořadateli, ukázky z vybraných produkcí českých, slovenských, polských a ukrajinských spisovatelů připravila Milena M. Marešová.

Natočeno 2015. Premiéra 1. dílu 20. 7. 2015 (ČRo 3 Vltava, 17:00 h.; 30 min), 2. dílu 27. 7. 2015, 3. dílu 3. 8. 2015, 4. dílu 10. 8. 2015.

Lit.: Marešová, Milena M.: Měsíc autorského čtení uzavřel Hryhorij Semenčuk. A potvrdil, že číst ukrajinskou literaturu je dobrá volba. In web ČRo 3 Vltava, 4. 8. 2015 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Poslední akce v rámci literárního festivalu Měsíc autorského čtení se konala 4. srpna ve Wrocławi. Závěrečné vystoupení připadlo na nejmladšího z ukrajinských spisovatelů tohoto ročníku, básníka a hudebníka Hryhorije Semenčuka.

Zatím jedinou sbírku nazvanou Vnitřní džihád vydal Hryhorij Semenčuk před třemi lety. Ale jak sám říká, výraznější básnické ambice nemá. Tehdejší sbírka vznikla jako reakce na okolní i osobní situaci. Výraznějším momentálním zájmem je pro něj hudba či zhudebněná poezie. Ostatně akční umění, hudební produkce a propojení básnických textů s hudbou je zajímavější i pro diváky a v současném ukrajinském umění je samozřejmé předvádět svůj výtvor jaksi v součinnosti s diváky, vtahovat je do utváření konečné podoby díla.

Při brněnské návštěvě natočila s Hryhorijem Semenčukem rozhovor Milena M. Marešová. Tlumočila ukrajinistka Jiřina Dvořáková a první otázka na čtyřiadvacetiletého básníka zněla, kdo je podle něj největší ukrajinský básník, případně jeho vzor.

To je také důvod, proč se Hryhorij Semenčuk angažuje v literárních podnicích, z nichž nejrozsáhlejší je Fórum vydavatelů, největší ukrajinský knižní festival, na který už tradičně přijíždějí, setkávají se a inspirují hosté z blízkého i exotického jinozemí. „Tím se zvětšuje ´areál´ukrajinské literatury a kultury,“ prohlašuje rozhodně programový ředitel lvovského Fóra vydavatelů i koordinátor ukrajinské části Měsíce autorského čtení, „zajímají se o naši tvorbu i ti lidé, kteří by nikdy na pouhé čtení nebo do knihovny nepřišli.“

16. ročník Měsíce autorského čtení byl ukrajinský a velmi zdařilý
 
 Od začátku července probíhal Měsíc autorského čtení v Brně, Ostravě, Košicích, Wroclawi a ve Lvově. Nejrozsáhlejší tuzemská literární akce nabízela každý den v pěti městech a čtyřech zemích prózu, poezii i esejistiku. Tradičně se takto představují spisovatelé Česka, Slovenska a Polska. Ti tvoří polovinu zúčastněných, druhou pak vždy obsadí „čestný host“. Jím byla letos Ukrajina. Jednatřicet představitelů tamní literatury četlo ze svých starších i aktuálních textů. 1. července Měsíc autorského čtení symbolicky zahajovala Oksana Zabužko, zřejmě nejznámější současná ukrajinská spisovatelka.

K ohlédnutí za Měsícem autorského čtení vyzval Karel Kratochvíl ve studiu Milenu M. Marešovou. Ze Lvova se také ohlásil dramaturg akce, Petr Minařík.

V překladu známe zlomek, něco vychází časopisecky, například v měsíčníku Plav řízeném ukrajinistou Alexejem Sevrukem, něco na internetu. Ale setkat se s 30 spisovateli vám určitě reprezentativní vzorek dá. K tomu je třeba určitě upozornit na edici Větrných mlýnů, které MAČ pořádají. Každému ukrajinskému autorovi vydali knížku – knížečku s texty, které při těch večerech četli. K dispozici je také 900stránková Antologie současné ukrajinské literatury Ukrajina, davaj, Ukrajina! z roku 2012 – také počin Větrných mlýnů (a zásluha Lucie Řehoříkové vedoucí Českého centra na Ukrajině, která se velice zasloužila o zdar letošního „ukrajinského“ Měsíce autorského čtení). 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)