Sakum pak domů (2016)

Ĺubomír Smatana. Před rokem se začali Češi učit česky a konečně se jeli podívat domu do české kotliny. Právě odtud uprchli jejich předci a štěstí hledali na Ukrajině. Kvůli válce a ekonomickému marasmu se teď krajané vrací a úředníci a politici jim to ulehčují. Nebo o tom aspoň mluví. O komplikovaném návratu etnických Čechů do vlasti vypráví dokument Ĺubomíra Smatany.

Natočeno 2016. Premiéra 17. 4. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

Lit.: -ľsm- (= Smatana, Ľubomír): Sakumpak domů. In web ČRo 2 Praha, duben 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V roce 2013 požádali čeští krajané na Ukrajině české úřady o pomoc s přesídlením zpátky do ČR. Nenápadná žádost stovky etnických Čechů z oblasti Žitomiru se nakonec stala důvodem pro politickou přestřelku mezi prezidentem a ministrem zahraničí. A do toho přišla válka a další žádosti…

Vláda nakonec vyhověla. A nabídla těm, kteří prokáží český původ nebo příbuznost s českým živlem, trvalý pobyt v Česku za jednodušších podmínek. V březnu 2015 přijela autobusem první 40členná skupina z Čechohradu, který leží asi 200 km od válečné linie. 

Nečekaný obrat české vlády 

Za nimi během několika dnů přiletěli krajané z oblasti Oděsy a jedna rodina přímo z válečné zóny u Donbasu. Všechny je přivítali premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Oba politici slíbili, že je stát připravený udělit trvalý pobyt dalším několika stovkám krajanů. 

A to nikoli kvůli ekonomickému a politickému marasmu na Ukrajině, ale hlavně proto, že jsou etničtí Češi. Ze slibů však velmi rychle sešlo. Už v létě 2015 dostali krajané na Ukrajině shodný dopis, že jejich žádosti se zamítají a musejí žádat znovu a za stejných podmínek jako kdykoli předtím. 

Byla to velká rána. Hlavně ale nebylo jasné, co ministerstvo vnitra ke změně rozhodnutí vedlo. Šéf resortu to přesvědčivě nezdůvodnil. Nevědí to ale ani lidé v Česku, kteří po desetiletí krajanům z Ukrajiny pomáhají. Sami krajané se přitom velmi rychle přizpůsobují. 

Čeština jim nedělá problémy a všichni si rychle nalézají práci. Na sociálních dávkách nezůstávají. Krajané se tak snaží dostat do Česka všemi legálními způsoby dál. Někomu se to podaří, jinému ne. Naděje zůstává… 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)