Interview Plus – Tomio Okamura (2017)

Tomio Okamura a jeho vize přímé demokracie. O čem všem by občané mohli v referendu rozhodovat? Jak hodnotí současnou vládu a ekonomickou situaci? Moderuje Jan Bumba.

Natočeno 2017. Premiéra 6. 2. 2017 (ČRo Plus, 11:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Bumba, Jan – Erhart, Michael: Tomio Okamura: Boj za přímou demokracii nevzdám. Čas ukazuje, že jsem měl pravdu. In web ČRo Plus, 6. 2. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Je skutečně šokující, že vrcholní politici nemají ze zákona hmotnou odpovědnost. Přitom ji mají třeba obecní zastupitelé. Já jsem ten zákon navrhl a Babiš, Sobotka a Bělobrádek mi ho se svými poslanci zamítli,“ říká Tomio Okamura.

Pražský vrchní soud potvrdil, že týdeník Reflex může nazývat předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru v případě oprávněné kritiky Pitomiem. Bezdůvodně komolit jeho jméno ale nesmí. „Mediální žumpě jménem Reflex došly argumenty proti přímé demokracii a našemu programu, a tak se snížila na úroveň urážek,“ říká poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.

„Oni mě tímto přízviskem nazývali proto, že jsme prosazoval přímou demokracii a byl jsem proti migraci a islámu a jako jediný politik jsem na to upozorňoval. V dnešní době dochází na moje slova a dokonce i Reflex v tomto smyslu začal psát, takže se ukazuje, kdo je ten skutečný pitomec. Ve mně ta kauza vzbuzuje soucitný úsměv.“ 

Průzkumy jsou zmanipulované

Za pravdu prý Okamurovi začínají dávat i voliči. „Když jsem se včera díval na průzkum veřejného mínění, který odvysílala televize Barrandov, tak jsme v něm měli preference 7,5 %, za což chci občanům poděkovat. Pěkné preference s sebou ale nesou i placené anti-kampaně z jiných stran.“

„Systém je takový, že nějaký neznámý server vydá článek, pak to nějací lidé dají na Facebook a platí na to reklamy. Takhle se dělají dehonestační kampaně vůči jiným subjektům.“
Tomio Okamura

„Česká klasika jsou uplacené průzkumy veřejného mínění. Před krajskými volbami nám dávaly maximálně 2,5 %, tedy že se do zastupitelstev vůbec nedostaneme, aby odradily voliče. Výsledek je takový, že jsme byli pátou nejúspěšnější politickou stranou a dostali jsme se do 10 ze 13 krajů,“ říká předseda hnutí SPD.

Okamura také připomíná průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění uveřejněný týden před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013: „Dával nám 1,5 % a nakonec jsme ve volbách získali 6,88 % – zmýlili se tedy čtyřikrát. Buď je to podvod, za který někdo platí, anebo je to diletantství.“

Chtěli mě zlikvidovat kmotři

V posledních sněmovních volbách Okamura vedl hnutí Úsvit přímé demokracie, se kterým se ale rozešel. „Úsvit mě dnes vůbec nezajímá. Nevím, proč se mě ptáte na nějaké politické mrtvoly, na někoho, kdo na mě před dvěma lety udělal puč.“ Důrazně se také ohrazuje proti obviněním, že se na úkor svého bývalého hnutí obohatil.

„Ten puč a následná obvinění, která se neprokázala, to bylo takové uvítání od zákulisních kmotrů. Dostala se ke mně větička, která o mně tehdy kolovala: ‚Přímá demokracie je super pro občany České republiky. Ale skuteční vládci této země mi ji nikdy nedovolí, protože dnes stačí, když se domluví se třemi předsedy politických stran. V přímé demokracii by se museli domlouvat s osmi miliony občany.‘ Já ten boj ale nevzdám.“

Přímá volba soudců

Přímá demokracie podle Okamury mimo jiné znamená přímou odpovědnost politiků, soudců a státních zástupců, kterou si mohou občané kdykoli vymoci. „Mnoho prvků mají třeba Spojené státy, kde jsou přímo voleni šerifové a soudci. Ti navíc mají časově omezený mandát, což by bylo skvělé prosadit i v České republice. Když má někdo definitivu až do důchodu, tak ho nic netlačí k tomu, aby rozhodoval rychle. To je i jeden z předpokladů spravedlnosti.“

„Je skutečně šokující, že vrcholní politici nemají ze zákona hmotnou odpovědnost. Přitom ji mají třeba obecní zastupitelé. Já jsem ten zákon navrhl a Babiš, Sobotka a Bělobrádek mi ho se svými poslanci zamítli.“
Tomio Okamura

Okamura také prosazuje hmotnou odpovědnost vrcholných politiků, podobně jako ji už dnes mají obecní zastupitelé nebo běžní zaměstnanci: „Představte si, že nějaká servírka nebo prodavačka v zaměstnání odmítne podepsat hmotnou odpovědnost. Tak co si o takovém zaměstnanci myslíte? Buď jde krást, anebo je diletant. Třetí možnost mě nenapadá.“

„Před asi pěti lety – když jsem se stal senátorem – jsem řekl, že pokud se mi podaří prosadit zákon o referendu, přímou volbu, odvolatelnost a hmotnou odpovědnost politiků, tak složím mandát a odcházím z politiky. Pro mě to není trafika.“

O čem všem by občané mohli v referendu rozhodovat? Jak hodnotí současnou vládu a ekonomickou situaci? S čím půjde hnutí Svoboda a přímá demokracie do sněmovních voleb? Poslechněte si celé Interview Plus.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)