Pro a proti – Regulace roamingu (2017)
Bylo zrušení poplatků za mobilní roaming jednoznačně pozitivním krokem? Připravil Michael Rozsypal. Hosty byli ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund a právník dTestu Miloš Borovička.
Natočeno 2017. Premiéra 20. 7. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.
Lit.: Rozsypal, Michael – Čihák, Ondřej: Regulace roamingu omezuje volný trh, tvrdí zástupce mobilních operátorů. In web ČRo Plus, 20. 7. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Od půlky června mohou Češi volat ve státech Evropské unie za stejné ceny, jako platí doma. Roamingové poplatky v rámci EU a vybraných států skončily také u internetu a SMS zpráv. Výhody ale neplatí pro všechny zákazníky, protože někteří operátoři se snaží nařízení obejít a nastavují omezení. Je konec roamingových poplatků pozitivní krok?
„Pro naše občany je to pozitivní krok, pro operátory už to tak pozitivní krok být nemusí, protože se jim snižují výnosy,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.
Podle něj regulace Evropské unie nedělá nic jiného, než že trh omezuje. „Trh by se dříve či později zachoval pravděpodobně stejně nebo podobně.“
„Celé je to o tom, že Evropská komise říká, že když spolu budeme telefonovat v rámci Prahy, stojí to stejně peněz, jako když zavolám kamarádovi na ostrov Martinik. Vůbec nereflektuje, že západní země mají daleko vyšší platy, takže náklady jsou v každé zemi na budování i provoz sítě jiné.“
„To je největší problém regulace v České republice: regulační úřad a hráči na trhu spíš spolu bojují, než aby spolu kooperovali a vytvářeli pravidla, která budou pozitivní pro celý trh a české občany.“
Jiří Grund
Asociace je prý přesvědčena, že každá regulace tohoto typu omezuje trh a to není zdravým vstupem pro rozvoj konkurence, tlumočil její ředitel.
Ten upozornil, že představa, že být mobilním operátorem je „skvělý job“, neplatí. „Točí se v tom velké množství peněz a díky zesilování regulací už to nemusí být tak zajímavé. Například v Polsku už někteří mobilní operátoři uvažují o odchodu z trhu, protože se jim provoz přestává vyplácet.“
„To je filozofická debata o principu regulace. Můžete regulovat dvěma způsoby: buď budete ten zlý policajt, který pokutuje, když jezdí lidé na silnici rychle, nebo budete ten osvícený policajt, který stanovuje pravidla ještě před tím, než auta jezdí rychle,“ vysvětlil Jiří Grund.
Právník spotřebitelské organizace dTest Miloš Borovička považuje regulaci EU v oblasti roamingu za krok jednoznačně pozitivní.
„Roaming bourá hranice mezi státy Evropské unie, umožňuje nám cestovat, podnikat a také to, abychom se po Evropě nebáli.“
„Často slýcháme, jak jsou regulace špatné, ale na druhou stranu dnes neprodáte rohlík, aniž byste měl připojení k internetu, takže operátorům se otevírají nové trhy, včetně nových možností, jak peníze získat.“
Miloš Borovička
Borovička připomněl, že zrušení roamingových poplatků by nemělo být překvapením. „Chystá se více než deset let a byl tu dlouhodobý plán jejich rušení, takže v byznysplánech operátorů to muselo už dávno být.“
Navíc se operátoři snaží, pokud o některou část zisku přijdou, najít ji někde jinde. „Ale tím, že se svět propojuje a stále více používáme mobilní data, tak nejsem přesvědčen, že výpadek na roamingu bude stát operátory existenci.“
Cílem evropských smluv a evropské integrace je evropské občany propojit, odstranit překážky v pohybu osob, peněz, zboží a služeb. „A toto je jeden z prvků,“ soudí právník.
Ten upozornil, že regulace ani v České republice zatím není taková, jaká by podle směrnic EU měla být.
„Například platí, že pokud chce operátor cokoli změnit, tak nemá už ani strach, že mu odejdou zákazníci. Prostě oznámí ve vyúčtování, které nikdo nečte, že mění obchodní podmínky, a neřekne jak,“ kritizoval současnou praxi Miloš Borovička.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku