Pro a proti – Nevládní organizace a pašování uprchlíků (2017)

Podílejí se nevládní organizace na pašování uprchlíků do Evropy, jak tvrdí rakouský ministr vnitra? Připravila Veronika Sedláčková. Hosty byli poslanci Marek Černoch (Úsvit přímé demokracie) a projektový manažer Mezinárodní organizace pro migraci Jan Schroth.

Natočeno 2017. Premiéra 21. 7. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Když někoho vylovíte a pošlete do Evropy, je to cestovka a ne ochrana hranic, tvrdí poslanec Černoch. In web ČRo Plus, 21. 7. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka uvedl v rozhovoru pro německý bulvární list, že aktivisté pomáhající běžencům ve snaze dostat se po Středozemním moři do Evropy spolupracují s pašeráky lidí a měl by je stihnout trest. Podle politika je nutné zabránit tomu, aby „takzvaní záchranáři“ pronikali až do libyjských výsostných vod a tam přebírali uprchlíky přímo od pašeráků.

„Organizace, které pomáhají v pašování migrantů do Evropy, bych zrušil,“ prohlásil v pořadu Pro a proti poslanec a člen sněmovního výboru pro evropské záležitosti Marek Černoch (Úsvit přímé demokracie).

Politik netvrdí, že je třeba přestat migranty na moři zachraňovat. „Ani neberu na lehkou váhu, že se tam topí lidé. Na druhou stranu se na posledním zasedání Rady Evropy schvalovalo, že by měly být dalším měřítkem pro udělení azylu klimatické změny.“ 

„Když někdo ví, že někdo jiný vytáhne migranty na svou palubu a odveze je do Evropy, tak toho samozřejmě zneužije… Musíme chránit schengenskou hranici, otáčet lodě a vylovené migranty odvážet zpět do Libye. Ve chvíli, kdy je odvezeme do Evropy, říkáme: když vás vylovíme, bereme si vás.“
Marek Černoch

„To znamená, že protože v Africe je horko, tak lidé budou připlouvat ve větším počtu do Evropy… To není o hladomoru. A jaké klimatické změny, to už bude na vysvětlení, které si každý vybere po svém.“

Černoch kritizoval, že migrační problém je starý téměř pět let a dodnes nebyla Evropská unie schopna zaujmout jednotné stanovisko. „Dochází ke snahám to nějak řešit, ale bohužel nejde o řešení efektivní. Itálie a Řecko v tom zůstávají samy, a ani tyto země nejsou schopny se dohodnout.“

Poslanec je přesvědčen, že lidé ze států subsaharské Afriky nejsou schopni se integrovat. „Takže z toho bude ještě větší problém, než je teď. Naštěstí se to nedotkne České republiky, protože nejsme cílovou zemí migrantů. Ale jsme v Evropě, takže časem se nás problém dotkne.“

„Jestliže někdo někoho vyloví, a odveze ho do Evropy, tak je to spíš cestovní kancelář než ochrana vnější hranice,“ glosoval Marek Černoch.

Projektový manažer Mezinárodní organizace pro migraci Jan Schroth se na problém dívá z hlediska faktů a analýz.

„Existuje několik studií, třeba Oxfordské univerzity a dalších, které dokazují, že to není tak, že by neziskové organizace spolupracovaly s pašeráky.“

Tyto analýzy prý ukázaly, že když neziskové organizace ukončily na čas své operace, tak nevyplouvalo více lodí, ale bylo více mrtvých, a také proto se musely na moře vrátit.

„Je otázka, jestli se chceme vrátit před rok 1951, před vznik Ženevských konvencí, a říkat, že kvůli našim zájmům a naší bezpečnosti riskujeme to, že ten, kdo se vrátí, bude ohrožen na bezpečnosti a na životě. Kvůli tomu přece vznikly Ženevské konvence.“
Jan Schroth

„Bohužel, lodě neziskových organizací suplují práci, kterou by měly dělat jiné lodě, především Evropské unie,“ kritizoval Schroth.

Ten vysvětlil vznik kauzy o spolupráci neziskových organizací a pašeráků. „Vznikla v prosinci loňského roku, kdy list Financial Times vydal zprávu, že údajně italský státní návladní má nějaké důkazy a vyšetřuje spolupráci. Uběhlo půl roku, žádné důkazy předloženy nebyly a v podstatě se jen neustále recykluje tento výrok.“

„Dlouhá léta spolupracuji s těmito organizacemi a dobrovolníky, a opravdu ani oni nijak nelákají další lidi, ale snaží se pomoci těm, kteří už jsou na cestě. Zachraňují životy, pokud nejsou státy schopny pomoci samy.“

Navíc podíl zachráněných osob vůči těm, které se do Evropy dostaly jinou cestou, je významně menší.

„Do Itálie připlulo od roku 2014 přes půl milionu migrantů, ale neziskové organizace zachránily 80 tisíc lidí, takže pouze malou část,“ obhajoval úlohu neziskových organizací ve Středozemním moři Jan Schroth.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)