V dobrém stylu – Aleš Kolodrubec (2007)
Povídali jsme si s Alešem Kolodrubcem, příznivcem fiktivního soukromého detektiva, zakladatelem a prezidentem Společnosti Sherlocka Holmese.
Natočeno 2007. Premiéra 29. 5. 2007 (ČRo 2 Praha, 13:10 h.). K poslechu zde.
Lit.: Taud, Rostislav – Voženílek, Tomáš: Sherlock Holmes a Maxipes Fík kontra tanky. Trochu jiný srpen 1968. In web ČRo 2 Praha, 22. 8. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Založení kultu Sherlocka Holmese u nás v 60. letech vlastně taky zabránili okupanti. O historii Sherlocka Holmese u nás si s Alešem Kolodrubcem už v roce 2007 a pak 2010 povídal moderátor Dvojky Tomáš Voženílek.
„První nápad na založení České společnosti Sherlocka Holmese měl Rudolf Čechura. V roce 1968 se mu podařilo vyjet do Londýna na slavnostní setkání členů tamní společnosti a velice se mu to zalíbilo,“ popisuje holmesolog Aleš Kolodrubec.
Dva neúspěšné pokusy
Čechura, známý hlavně jako autor večerníčkovského scénáře Maxipsa Fíka nebo Huga z hor, tehdy pracoval v redakci časopisu Věda a technika mládeži. A v něm pak taky uveřejnil i oznámení o úmyslu založit holmesovskou společnost. Stihl ale sehnat jen několik zájemců.
„Bohužel přišel srpen 68 a příjezd tanků z východu tomu zabránil. Ve Vědě a technice mládeži potom vyšlo malé parte v černém rámečku, že společnost nevznikla,“ popisuje Kolodrubec. Naposledy se Čechura pokoušel o založení společnosti po roce 1990. Tehdy ale měli lidé jiné zájmy.
Triumf české holmesologie
Česká společnost Sherlocka Holmese nakonec vznikla až v roce 2000 (u jejího vzniku byla i stanice Vltava). Čechura osobně se ale už v té době odmítal do něčeho vázat. „Zakladatelé jsme byli nakonec tři. Rudolf Čechura, Miroslav Kučera a já,“ popisuje Aleš Kolodrubec, prezident společnosti.
Největším počinem společnosti v oblasti holmesologie bylo v roce 2007 vypátrání původní chebské papírny, o které se Arthur Conan Doyle zmiňuje v povídce Skandál v Čechách. Některé Čechurovy vlastní holmesovské pastiše můžete slyšet v rámci Léta s Sherlockem v sobotním Meteoru.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku