Přetížené brněnské nádraží Grand (2017)

Reportáž z přetíženého autobusového nádraží Grand.  Stále více spojů, stále více cestujících. Ale autobusové nádraží u hotelu Grand v Brně není nafukovací. Ve špičkách lidé často vystupují do křižovatky, cestující si při čekání nemají kam sednout. Co bude s nádražím dít dál, zjišťoval Tomáš Jelen.

Připravilo Brno v roce 2017. Premiéra 31. 8. 2017 (ČRo Brno, 8:24 h.; 2 min.). K poslechu zde.

Jelen, Tomáš: Autobusové nádraží u Grandu je přetížené, lidé často vystupují do křižovatky. In web ČRo Brno, 31. 8. 2017 (článek + nahrávka k poslechu) . – Cit.:  Na brněnském autobusovém nádraží před hotelem Grand zastaví denně téměř 250 autobusů. Jeho kapacita je vyčerpaná a na rekonstrukci zatím majitel nemá peníze.

Brněnské autobusové nádraží před hotelem Grand je podle jeho provozovatele na hraně své kapacity. Mezi dopravci je stále oblíbenější hlavně kvůli blízkosti do centra. Denně tam projede téměř 250 autobusů. Pravidelně zastavují i v druhé řadě a někdy se na nádraží nevejdou vůbec – a cestující vystupují v křižovatce.

Autobusové nádraží Grand je v podstatě jen jeden velký přístřešek a po jeho bocích je 8 nástupišť. Na jedné straně volně přechází v silnici, kde je i placené parkoviště pro auta. Na autobus tady čeká třeba student Lukáš Kroček. 

„Jezdím odsud jednou do měsíce a myslím si, že je to docela v pohodě. Mohlo by tu být víc míst k sezení a třeba nějaká informační tabule mi tady chybí,“ hodnotí student původem z Frýdku. Jeho autobus obvykle odjíždí od nástupiště, ale při příjezdu do Brna často zastavuje v druhé řadě a cestující vystupují do vozovky.

Víc než třetina z autobusů, které u Grandu zastavují, patří dopravní firmě Regiojet.

„Dvě stanoviště, která tam máme přidělena, v některých časech nedostačují těm spojům, které je třeba odbavit,“ vysvětluje mluvčí společnosti Aleš Ondrůj, proč jejich autobusy někdy zastavují ve vozovce.

„Samozřejmě děláme maximum pro bezpečnost. U každého odjezdu je stevardka nebo stevard, a ti usměrňují cestující, aby nedošlo k jakémukoli ohrožení bezpečnosti,“ dodává Ondrůj.

Majitelem nádraží je Dopravní podnik města Brna. Podle jeho mluvčí Barbory Lukšové za poslední roky neevidují v souvislosti se zastavováním autobusů ve vozovce žádné nehody nebo zranění.

„Problém nastává v momentě, kdy vozy mají zpoždění, tudíž přijíždějí na stanoviště později, než by měly, a logicky se pak tvoří kolony,“ konstatuje Lukšová.

Dopravní podnik má připravený plán na rekonstrukci 70 let starého nádraží. Přístřešek je ale památkově chráněný, a tak ani oprava za 10 milionů korun nenavýší kapacitu terminálu. Vzniknout má čekárna nebo toalety.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)