Pro a proti – Spor o Koněvovu sochu (2017)
O čem vypovídá spor o dodatkovou tabulku na soše maršála Koněva? Připravila Veronika Sedláčková.
Hosty byli starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a zastupitel Prahy 6 Ivan Hrůza (KSČM).
Natočeno 2017. Premiéra 17. 11. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Češi vědí, kdo byl Masaryk, ale netuší, kdo byl Koněv, obhajuje dodatkovou ceduli na soše starosta. In web ČRo Plus, 17. 11. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová kritizovala starostu Prahy 6, že navrhl ruskému velvyslanci v Praze přestěhování sochy maršála Koněva do prostor ambasády. Vedení radnice se brání, že stěhování se nechystá a starosta upozorňuje, že se o zmíněném dopisu mohla Semelová dozvědět jen od lidí z ruské ambasády. Ona sama odmítla vysvětlit, kdo jí o celé věci řekl. Je spor o sochu dokladem snahy Ruska ovlivnit dění v Česku, nebo se jen dostaly do křížku dva různé historické pohledy?
„Otázka pomníku maršála Koněva má pozadí jiné, politické,“ uvedl v pořadu Pro a proti zastupitel Prahy 6 Ivan Hrůza (KSČM).
Ten odmítá, že by čeští komunisté byli 5. kolonou Ruska. „Tento výrok pana starosty je nevybíravý a nesouhlasím s ním. Vytváří jen představy konspiračních teorií a spiknutí… Mohu jednoznačně prohlásit, že ani velvyslanec, ani Vladimir Vladimirovič Putrin mě neinformovali o aktivitě pana starosty.“
„K tomuto by měla vystoupit přímo paní Semelová. Pochybuji, že by se k ní tato informace dostala od velvyslance. Ale ruská ambasáda je uznávaný subjekt a všichni diplomaté mají právo komunikovat s kýmkoliv na území republiky.“
„Myslíte si, že by podobné dodatkové cedule měly být na pomnících prezidenta Masaryka? Že by Churchill měl mít dodatkovou tabulku, že bojem v koloniích chtěl udržet britské panství za použití radikálních sil? “
Ivan Hrůza
Komunista má jasno. „Dodatkové tabulky na pomníky nepatří. Toto je pomník nejen maršála Koněva, ale všech Rudoarmějců, kteří osvobozovali Československo a kterých zde položilo 140 tisíc svůj život. Jakákoliv dehonestace je nepřijatelná, považujeme ji za skandální a pobuřování.“
Zastupitel potvrdil, že se jeho a starostův pohled zásadně liší. „Maršál Koněv nebyl žádný řadový maršál. Starosta říká naprostou nepravdu. Mám přímé informace a tvrdím, že Praha byla v poslední chvíli osvobozována Rudou armádou.
„V Praze je pochováno 727 Rudoarmějců, a tento pomník vyjadřuj vděk za osvobození Prahy. Vnímáme to tedy zcela odlišně. Pan starosta chce jít cestou dehonestace a já si myslím, že to správné není,“ shrnul Ivan Hrůza.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) je přesvědčen, že Rusové mají jednoznačně zájmy v České republice. „Vždy je měli, a těžko nesou to, že přišli o svou sféru vlivu.“
„Rusové používají mimo jiné i četné dezinformační weby. Zpráva, že se snažíme překrucovat historii, se na těchto webech také objevila.“
„Pan Hrůza možná naznačuje, že opravdu je v kontaktu s ruskou ambasádou. Když u mě byl ruský rada, také se ptal proč Masarykově pomníku není dodatková tabulka, co je to za člověka… Každý Čech ví, kdo byl Masaryk, ale spousta lidí netuší, kdo byl maršál Koněv. “
Ondřej Kolář
Kolář věří, že existuje zcela jasná provázanost mezi komunistickou stranou a ruskou ambasádou. „Přijde mi zvláštní, že řadová členka strany má tak těsné vazby na ambasádu, že má k dipozici korespondenci mezi starostou městské části a velvyslancem.“
To, že by sochu chtěla radnice odstranit, starosta odmítl. „Socha byla postavena roku 1980, nejedná se tedy o válečný hrob. Je to připomínka člověka, který velel části Rudé armády, která se účastnila Karpatsko-dukelské operace, osvobozovala Drážďany a podobně.“
Na pomníku je psáno, že maršál Koněv zachránil Prahu před zničením. „To ale samo o sobě není pravda, protože když přijel do Prahy, tak Praha už prakticky osvobozena byla. Největší zásluhu na tom má generál Kuttelwascher.“
„Maršál Koněv má nezpochybnitelnou roli při osvobozování tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a bývalého Československa… Naší tendencí není dějiny překrucovat, ale uvádět fakta. Jestli je teď na pomníku lživá informace, tak máme povinnost ji uvést na pravou míru,“ konstatoval Ondřej Kolář.
Lit.: Blažek, Petr: Sochy vrahů nepatří do ulic, ale do muzea. In Facebook, 22. 11. 2017 (status). – Cit.: Pomník člověka, který v roce 1956 utopil maďarské povstání v krvi, pomáhal v roce 1961 se stavbou Berlínské zdi a pomáhal plánovat rozdrcení Pražského jara v srpnu 1968, nemá co dělat v pražských ulicích. I když se podílel předtím na osvobozování Československa od nacistické okupace (aby zásluhou jiných soudruhů záhy jeden totalitní systém nahradil druhý) – měl být již dávno vystaven v muzeu jako příklad bolševické propagandy. Problém je, že ani doposud žádné takové státní či městské muzeum tohoto typu v Praze nemáme. Je pravý čas to změnit!
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku