Po stopách dědečka (2017)

Martina Mašková. Dokumentární road-radio o cestě za poznáním vlastních kořenů, při které znovu objevujeme historii Čech, Podkarpatské Rusi i Evropy a o podivuhodném vzkazu, který může ukrývat naše DNA.

Natočeno 2017. Premiéra 4. 1. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Radiodokument. Repríza 7. 1. 2018 (ČRo 3 Vltava, 14.00 hodin).

Lit.: Mašková, Martina: Martina Mašková: Po stopách dědečka. Dokumentární road-radio o cestě za poznáním vlastních kořenů. In web ČRo 3 Vltava, 3. leden 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 100. výročí republiky je zároveň výročím, kdy se stala součástí Československa Podkarpatská Rus. Před 80 lety si tam vzal můj děda babičku. Tak se zrodil nápad podstoupit cestu, která by „velké dějiny“ přiblížila v malém, na příběhu jedné rodiny.

Martina Mašková: Po stopách dědečka. Dokumentární road-radio o cestě za poznáním vlastních kořenů, při které znovu objevujeme historii Čech, Podkarpatské Rusi i Evropy. (do
31. 1. 2018)

Motivem a motorem mé první cesty na Podkarpatskou Rus bylo přání dozvědět se něco o dědečkovi. V letech 1935-37 byl učitelem v tamním podhorském městě, zpíval a hrál na housle, chodil po horách, fotografoval přírodu a lidi, s nimiž se setkal. Kvůli pohnutým dějinám 20. století jsem nikdy neměla šanci se potkat ani s ním, ani s babičkou.

Po dědečkovi naší rodině zůstala mapa okolí města. Podle ní jsem hledala v Karpatech trasy, které značil pro Klub českých turistů. Důležitým vodítkem se pro mě stala kronika, kterou děda od roku 1937 psal pro svou rodinu a vzpomínky pamětníka na tehdejší život ve městě, zvláště ve škole, kde děda učil.

Prvotní obavy vystřídala radost z putování po horách, z rodinných slavností, ale i ze zdánlivě obyčejných věcí, třeba z ubrusu po prababičce. Mám pocit, že ke štěstí stačí vylézt na horu, pouštět draka a upéct si na ohni šašlik…

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)