Přímý přenos pietního aktu před budovou Českého rozhlasu (2018)
U příležitosti výročí srpnových událostí roku 1968. Součástí odhalení nové pamětní desky na budově rozhlasu. Pro ČRo Plus přenos moderuje Michael Rozsypal.
Hovoří historik Petr Blažek, mistryně zvuku Jitka Borkovcová a další.
Natočeno 2018. Premiéra 21. 8. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál – ČRo 2 Praha – ČRo Plus, 11:00 h).
Lit.: Perlínová, Dominika – Brodcová, Daniela: ONLINE: Pietu před rozhlasem doprovází demonstrace proti Babišovi. ‚Hanba,‘ volají lidé a pískají. In web ČRo IRozhlas, 21. 8. 2018 (článek). – Cit.: Český rozhlas a s ním i server iROZHLAS.cz si připomínají 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území bývalého Československa v srpnu 1968. Výročí okupace sledujeme v online reportáži, kterou budeme aktualizovat až do úterní noci.
Česko si připomíná 50 let od vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy na území bývalého Československa.
- 11:08
- Hosté pietního aktu se prodírají uličkou pískajících a skandujících protestujících. Na místě je kromě premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše také předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD nebo ministr obrany Lubomír Metnar za ANO.
- 11:07
- 11:06
- POKLÁDÁNÍ VĚNCŮ. Pieta začíná za hlasitého pískotu demonstrujících slavnostním položením věnců. „Agente Bureši, neposkvrňuj památku padlých,“ hlásá například jeden z transparentů protestujících proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
- 11:03
- Pietní akt i přes křik demonstrujících začal.
- 11:00
- 10:58
- Demonstrující narušují pietu před rozhlasem. Z mikrofonu
zní: Prosíme, abyste uvolnili prostor před budovou. „Hanba“ a „Babiše do koše“
křičí opakovaně demonstrující a zároveň pískají. Přes hluk není slyšet ani
pokyny z mikrofonu. - 10:54
- Premiér a šéf ANO Andrej Babiš už dorazil do budovy Českého rozhlasu.
- 10:51
- PROTESTY PŘED BUDOVOU ČESKÉHO ROZHLASU. Na Vinohradské třídě se sešli i demonstrující lidé. Mají transparenty a vlajky. Skandují hesla proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
- 10:46
- 10:45
- PIETA. Památku padlých při okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy lidí uctí pietním aktem před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v úterý 21. srpna v 11 hodin. Akt proběhne za přítomnosti celé řady představitelů politického i kulturního života a pamětníků těchto událostí.
- 10:38
- DĚNÍ PŘED ČESKÝM ROZHLASEM. Od 11 hodin se na místě uskuteční pieta.
- 10:35
- REAKCE SVĚTOVÝCH POLITIKŮ.
- Události ze srpna 1968 jsou příběhem o naději malého národa postavit se tehdejším pravidlům rozdělení světa, uvedl slovenský premiér Peter Pellegrini.
- Touha po svobodě a demokracii přežila i vpád vojsk Varšavské smlouvy a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu, napsal na twitter předseda Evropské rady Donald Tusk.
- Události srpna 1968 připomínají také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nebo lídr největší europarlamentní lidovecké frakce Manfred Weber.
- 10:24
- 10:13
- „Včera, dne 20. srpna…“. Tak se jmenuje rozhlasová hra, v níž – na pozadí úryvků z dobového vysílání – sledujeme jednání několika techniků, kteří se snaží udržet možnost nezávislého a pravdivého informování veřejnosti. Hra se právě vysílá na všech stanicích Českého rozhlasu.
- 10:00
- KONEC SPECIÁLU. Po třinácti hodinách nepřetržitého živého vysílání skončilo Studio 68. Od pondělních 21 hodin připomínalo v největším studiu Českého rozhlasu na Vinohradské třídě padesáté výročí srpnových událostí roku 1968. Celý speciál sledovala i veřejnost – za celou noc dorazily stovky diváků. To nejzajímavější z vysílání najdete níže v online reportáži. Už za necelou hodinu se před budovou Českého rozhlasu uskuteční pietní akt.
- 09:57
- POLOŽIT ŽIVOT? „Položil jsem si otázku, jestli bych chtěl padnout. Viděl jsem, jak byli vojáci nevyspalí, nevěděli, kde jsou, a mně to připadalo jako promarnění života. Bylo mi 32 let,“ říká ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus herec Zdeněk Svěrák. „Rozhlas byl tehdy velkým stmelovadlem. Kdyby se odmlčel, společnost by byla bezradná,“ říká Svěrák.
- 09:55
- 09:53
- „Odšroubovali jsme ceduli, aby nikdo nevěděl, že to patří k Československému rozhlasu,“ vzpomíná Svěrák. Armádní redakce, kde pracoval, byla tehdy ve vile v Dykově ulici 14 kousek od rozhlasu. Nakonec ale i oni museli redakci opustit.
- 09:50
- 09:48
- „Pamatuji si to moc dobře. Zůstalo ve mně, že jsme zůstali v práci. Pokračovali jsme v tom, co jsme dělali každý den. Jen trochu ostřeji,“ vypráví Zdeněk Svěrák, který v srpnu 1968 pracoval v armádní redakci Československého rozhlasu.
Připomeňte si jeden z klíčových okamžiků československých dějin v online reportáži, kterou spustil iROZHLAS.cz. Přehledně vám nabídneme průběh vzpomínkových akcí, současně však v reportáži budete moci sledovat, jak postupně probíhaly osudné události před 50 lety.
Speciální vysílání k výročí spustil i Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Jan Pokorný společně s Martinem Veselovským posluchače třináct hodin provázeli minutu po minutě děním srpna 1968 z nově zrekonstruovaného studia S1, které bylo u této příležitosti zpřístupněno veřejnosti.
Připomínali především dramatické události, které se odehrávaly přímo v budově rozhlasu na Vinohradské ulici a v jejím okolí.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku