Interview Plus – Radek Vondráček (2019)

Jaký dohled má vedení sněmovny nad cestami poslanců? Bude řešit zjištění Českoho rozhlasu, že pětice poslanců během cesty v Peru tři dny strávila v turistickém městě Cuzco a na Machu Picchu? A na čem se shodli nejvyšší ústavní činitelé při koordinační schůzce k zahraniční politice? Předseda sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček bude hostem v Interview Plus. Moderuje Michael Rozsypal.

Natočeno 2019. Premiéra 23. 5. 2019 (ČRo Plus, 11:34 h.).

Lit.: Rozsypal, Michael – Luptáková, Věra: Nemám aparát na kontrolu cest poslanců. Nikomu, ani Ondráčkovi, nemohu zakázat tu soukromou, tvrdí předseda Sněmovny Vondráček. In web ČRo Plus, 23. květen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  V poslední době se roztrhl pytel s „nepovedenými“ cestami poslanců. Ať už Zdeňka Ondráčka (KSČM) na Donbas, pěti poslanců s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou do Peru nebo předsedy zahraničního poslaneckého výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do KLDR. Co na to říká jejich šéf, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO)?

Zrovna včera, ve středu 22. května, proběhla další koordinační schůzka nejvyšších ústavních činitelů nad zahraniční politikou státu. „Zaplaťpánbůh, pracovní cesty poslanců nejsou předmětem zahraniční politiky České republiky a na setkání jsme řešili podstatnější věci,“ říká v Interview Plus Radek Vondráček.  

Přiznává, že parlamentní diplomacie k zahraniční politice země patří, má ale své místo. „Ne všude může jet ministr nebo prezident a jsou destinace, kde má své místo sněmovní výbor. Užitek z toho má i velvyslanec, který tam je a u příležitosti návštěvy může kontaktovat představitele státu.“

1.) Ondráček na Donbase

K samotné cestě Ondráčka na Donbas, která pak byla ruskými médii prezentována jako oficiální, se vyjádřil i zahraniční výbor Sněmovny, když se od oficiálního přijetí distancoval a vyzval poslance, aby tento „problém“ projednávali na další schůzi, tzv. na plénu.

„Nemám takový signál ani podnět, naopak mi přišel dopis od poslance Ondráčka, jak je možné, že ho organizační výbor nepotvrdil jako nezávislého pozorovatele OBSE pro volby v Kazachstánu,“ odpovídá.

Předseda Sněmovny si to vysvětluje tak, že zřejmě za této situace není Ondráček zrovna ideální osobou, ale je to prý čistě v pravomoci výboru. „Pokud nevysvětlí svou cestu, a že to byla cesta soukromá a byla zřejmě zneužita propagandou… a jestli s tím něco mohl, nebo nemohl udělat,… tak podle poslanců asi není ideální osobou.“

Zároveň není 100% přesvědčen, že by Ondráčkova cesta měla být projednávána na plénu, ale nechá to na nich.

„Můj názor je, že tam neměl jezdit. Je dospělý člověk a zná všechny konsekvence. Není mi ani jasné, čemu tam měl pomoci. Byla to soukromá cesta, ale i když jedete do této destinace za turistikou a jste poslanec, tak musíte počítat s tím, že k něčemu takovému může dojít,“ připustil nakonec.

Místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský za Piráty nedávno řekl, že „komunističtí poslanci cestují na Krym a na Donbas pravidelně a účastní se tam propagandistických akcí. Toto není náhoda, ale vědomě připravovaná záležitost.“ Předseda Sněmovny to komentoval pouze tak, že nikomu nemůže zakázat soukromé cesty, ale zároveň by prý nepodceňoval samotné usnesení zahraničního výboru, které „má svou sílu a je to jasný signál“.

2.) 5 poslanců v Peru

V polovině května se do Peru vydala pětičlenná delegace poslanců i s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou. V hlavním městě Limě zůstali jen tři dny (jeden měli volný) a pokračovali do turistického města Cuzco. Další den měli dvě oficiální schůzky, a to i se starostou odsouzeným za finanční machinace. Je to v pořádku

„Otázka je to na ně, ne na mne,“ odpovídá Vondráček. „Když se chystá program zahraniční cesty, tak se komunikuje hlavně s naším zastoupením v dané zemi. Nemohu říct, jestli jim nějaká schůzka odpadla, zároveň když v destinaci, kam se jede tak dlouho, je i nějaký den volna, tak to asi není takový problém… Jsem rád, že se doložilo, že si některé náklady hradili sami,“ dodává.

Asi každého napadne, jestli nejsou podobné cesty plýtváním veřejnými penězi? „Cesty schvaluje organizační výbor, tedy destinace a složení delegace. Je dobré, když je zpětná vazba, a ta bývá a dělá se i nějaká zpráva. Nemáme ale na to aparát, abychom to kontrolovali průběžně. Jsou to dospělí lidé a tak by se k tomu taky měli stavět. Odpovědnost mají ke svým voličům.“

3.) Zaorálek v KLDR

To, kdo a kam jezdí, už prý probírali na organizačním výboru. „Většina byla pro to, aby se posílily cesty zahraničního výboru a výboru pro evropské záležitosti na úkor těch, co nemají zahraniční agendu. Diskuze je v běhu.“

V neposlední řadě vzbudila ohlas i cesta Lubomíra Zaorálka do KLDR. „Není možná žádoucí, aby do této země cestoval nejvyšší představitel nebo ministr zahraničí, zejména v této situaci… Diplomacie ale není kamarádská, nebo nekamarádská. Je to diplomacie, a když tam někdo jede, neznamená to, že se jede kamarádit,“ dodává Radek Vondráček.

Na čem všem se na středeční schůzce shodli top představitelé našeho státu? Poslechněte si v Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)