Houpačky – Duševní zdraví dětí (2024)
Bolení bříška, potíže se spaním, neustálé ujišťování se, že na to stačím. Jak se u dětí projevuje úzkost? Připravila Michaela Sladká.
Hovoří Matěj Kučera a Marie Polášková.
Natočeno 2024. Premiéra 10. 1. 2024 (ČRo Rádio Wave, 27 min.).
Lit.: Sladká, Michaela: Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát strach najevo, ale nepřenášeli ho dál. In web ČRo Radio Wave, 10. leden 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Výzkumy zjistily, že když rodič se svým dítětem pracuje, je to podobně efektivní, jako kdyby šlo o terapeuta. Na odbornou pomoc čekáme v Česku půl až třičtvrtě roku. Zaměřme se tedy na to, co můžou udělat rodiče,“ říkají Matěj Kučera a Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.
Matěj a Marie představili v Houpačkách nový terapeutický program s názvem Bez obav, který rodiče učí, jak pracovat s úzkostnými dětmi. „Rodiče jsou někdy paralyzovaní strachem, aby dítěti neuškodili, někteří ho zase s úlevou šoupnou psychologovi, aby se postaral. Víme ale, že rodiče můžou hrát obrovskou roli – když dítě podpoří, když dají bezpečný prostor,“ říká Marie Polášková.
„Když to myslíme s láskou, neublížíme. Představme si to jako vřelou náruč, která se aktivně nesnaží něco řešit, ale poskytne prostor, ve kterém se dá mluvit, přemýšlet a společně hledat řešení,“ doplňuje Matěj Kučera.
„Když se s dítětem něco děje, pozornost se přirozeně začne stahovat k němu. Rodina je ale taky důležitá a může se na ni začít zapomínat. Rodiče jsou pořád lidi a potřebují sebepéči a ochránit i svoje duševní zdraví,“ shodují se Matěj a Marie. „Polovina duševních obtíží se objeví do čtrnáctého roku života. Je potřeba je podchytit včas, aby se nerozvinuly do ničeho závažnějšího,“ dodává Marie Polášková. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku