Osudy – Libor Kvapil 1/5 (2024)
Rozhlasové vzpomínání olomouckého lékaře a skauta. Připravil Michal Bureš. Spolupráce na pořadu Dita Vojnarová, Antonín Schindler a Tomáš Přidal.
Natočeno 2024. Premiéra 4. – 8. 3. 2024 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.).
Lit.: Bureš, Michal: Osudy Libora Kvapila. Rozhlasové vzpomínání olomouckého lékaře a skauta. In web ČRo 3 Vltava, 5. březen 2024 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Rozhlasové memoáry MUDr. Libora Kvapila, průkopníka lékařství pro lidi bez domova a držitele nejvyššího skautského vyznamenání – Řádu stříbrného vlka.
Narodil se 27. listopadu 1936 v Olomouci jako mladší ze dvou synů. Matka absolvovala obchodní školu, otec byl krejčím. Jeden pokoj v jejich bytě vždy zabírala dílna. „Rodiče neměli maturitu, ale byli to velcí čtenáři, měli předplatné do olomouckého divadla a často poslouchali rozhlasové hry,“ vzpomíná Libor Kvapil. Mezi jejich známými byli lékaři, malíři, herci a spisovatelé Bohumír Dvorský, Stanislav Menšík, František Tichý, Jan Zrzavý, Václav Renč nebo Otto František Babler.
Hned po skončení 2. světové války se Libor Kvapil přihlásil do skauta a nastoupil k Ostrým hochům. Slib skládal u rybníka Zumporku u Žďáru nad Sázavou. „Obřad to byl nesmírně působivý. Zavazovali jsme se k lásce k Československé republice a k tomu být připraveni pomáhat svým bližním,“ vzpomíná.
Přestože komunistický režim organizaci v letech 1950 a 1970 zakázal, na jeho osobních postojích se nic neměnilo. Jednou skautem, vždycky skautem, to je heslo Libora Kvapila, který má přezdívku Sir. Za zásluhy mu byl v roce 2020 udělen Řád stříbrného vlka, nejvyšší vyznamenání české skautské organizace Junák – český skaut pro muže. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku