Příběhy 20. století – Jaroslav Kočí (2024)
V březnu 1981 dostal pan Jaroslav Kočí u Okresního soudu v Šumperku osmiměsíční podmíněný trest za propagaci fašismu. Činu se dopustil tím, že několika lidem ukázal rodinné fotografie. Snímky pořídil jeho otec 20. září 1939 u řeky Bug při přátelském setkání vojáků Rudé armády a wehrmachtu. Jaroslav Kočí jimi dokládal politicky nežádoucí fakt, že Stalin s Hitlerem na počátku 2. světové války společně přepadli Polsko. Téma připravil Adam Drda.
Natočeno 2024. Premiéra 10. 3. 2024 (ČRo Plus, 20:05 h.; 47 min.).
Lit.: Drda, Adam: Rodinné album a „propagátor fašismu“. Příběh Jaroslava Kočího ze Šumperka. In web ČRo Plus, 10. březen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V březnu roku 1981, kdy byl komunistický režim v Československu ještě pevný a zdál se neochvějný, dostal pan Jaroslav Kočí u Okresního soudu v Šumperku osmiměsíční trest odnětí svobody s tříletým podmíněným odkladem. Podle soudu totiž „propagoval fašismus“. Trestného činu se měl dopustit tím, že asi pěti lidem ukazoval válečné fotografie, vložené do rodinného alba.
Snímky pořídil jeho otec v září 1939 u řeky Bug. Dokumentovaly přátelské setkání vojáků Rudé armády a Wehrmachtu. Kočí syn se jimi snažil doložit, že Josif Visarionovič Stalin a Adolf Hitler na počátku druhé světové války společně přepadli Polsko, což byla tehdy politicky nežádoucí a zamlčovaná skutečnost.
Pan Kočí si nedával dostatečný pozor: debatoval s mládežnickými funkcionáři, s nimiž se náhodně seznámil, ale seděl mezi nimi i spolupracovník Státní bezpečnosti. Případ je i po letech pozoruhodný v řadě ohledů, mimo jiné dobře ukazuje tzv. socialistickou každodennost. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku