Bruselské chlebíčky – S křiklouny se nikdo bavit nechce (2024)

Ve Štrasburku se tento týden poprvé sejdou nově zvolení europoslanci. Jaký bude nový europarlament a proč láká i některé svérázné osobnosti? Připravila Anna Urbanová.

Hovoří výkonný ředitel Institutu Europeum Martin Vokálek.

Natočeno 2024. Premiéra 15. 7. 2024 (ČRo Plus, 14:33 h.; 39 min.).

Lit.: and – Urbanová, Anna: „S křiklouny se nikdo bavit nechce.“ Loď pluje jedním směrem, po eurovolbách se upravil kurz, říká expert. In web ČRo 1 Radiožurnál, 15. červenec 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Evropská témata se budou ve veřejném prostoru objevovat častěji,“ myslí si výkonný ředitel Institutu Europeum Martin Vokálek. Zásluhu na tom mají mít zvolení europoslanci, kteří se v tomto týdnu poprvé schází na plenárním zasedání ve Štrasburku. Mandát totiž získali nejen politici „tradičního rázu“, ale také výrazné osobnosti s neotřelou rétorikou. Co od nového Evropského parlamentu čekat?

Lidovci, socialisté a liberálové si po eurovolbách drží početní převahu, přesto je jejich hlasovací většina křehčí, než tomu bylo v uplynulém období. To se promítne do priorit, které bude EU v následujících pěti letech prosazovat.

„Europarlament je jednou ze zásadních součástí evropské politiky. Je to loď, která pluje jedním směrem,“ přirovnává odborník Martin Vokálek. „Stalo se to, že se upravuje kurz, trošku se to nahýbá, právě i díky výsledkům voleb,“ podotýká.

Svůj díl na tom budou mít i zvolení europoslanci, kromě politiků klasického rázu se do europarlamentu dostali třeba kyperský youtuber nebo bývalá řeznice z Řecka. „Je to bizár evropských voleb, že mezi 720 členů se dostanou i trošku nekonvenční osobnosti,“ komentuje Martin Vokálek.

Pokud ale budou chtít svůj pětiletý mandát zúročit k prosazení nějaké agendy, musí přicházet s řešením. „S křiklouny se nikdo bavit nechce,“ zdůrazňuje ředitel Institutu Europeum a připomíná, že pokud chcete v europarlamentu něčeho skutečně dosáhnout, je třeba být konstruktivní a mít spojence. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)