Téma Plus – Showbusiness a socialismus (2024)

Showbusiness a socialismus. Jak přežít ve světě cenzury a přehrávek? Jak to šlo dohromady? O písničkách před rokem 1989 je pořad, který připravil Vít Pohanka.

Hovoří Petr Janda, Jan Neckář, Eva Hurychová, Michael Kocáb a Josef Melen.

Natočeno 2024. Premiéra 17. 8. 2024 (ČRo Plus, 20:05 h.; 54 min.).

Lit.: Kocáb, Michael: Populární hudba za komunismu: Jak přežít ve světě cenzury a přehrávek? In web ČRo Plus, 17. srpen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Patří mluvené slovo do písničky? Může se na obalu desky objevit hovorové „Václavák“? A co vlastně chtěl autor říct veršem „Krysy už jsou tady, je plno všady“? Tyto otázky představují jen zlomek problémů, se kterými se potýkali umělci v předrevolučním Československu. Čím si museli projít zpěváci a hudebníci, kteří chtěli tvořit a vystupovat v době rozvinutého socialismu? Jak to bylo složité?

Hezkým příkladem je písnička „Únos“ od Olympicu. Tahle skladba, nahraná v roce 1972, sice zazněla na Festivalu politické písně v Sokolově a mohla budit dojem, že byla napsaná na objednávku normalizačních kulturních orgánů.

Petr Janda, frontman kapely, však dnes po více než 50 letech vysvětluje, že to bylo úplně jinak. Píseň rozhodně nevznikla z popudu tehdejšího režimu a dokonce se nesměla hrát v Československém rozhlase.

Tehdejší strážci politické korektnosti v hudební produkci si nebyli tak úplně jistí, jestli se dá taková ozbrojená akce jednoznačně odsoudit, když například sérii únosů amerických letadel na Kubu na přelomu 60. a 70. let chápaly socialistické země jako projev oprávněného vzdoru a tleskaly mu. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)