Chyba systému – Speciál Slovensko 1/6 (2024)

Šestidílný speciál o Slovensku. Připravily Pavlína Nečásková, Iva Vokurková. Zvuk Helena Málková, Jaroslav Novotný. Zvukový design Jaroslav Pokorný a Damiana Smetanová (4). Supervize Karolína Kašparová.

Hovoří šéfredaktorka deníku SME Beata Balogová, (1) historik Jan Rychlík (1), Béla Bugár (2), Marek Maďarič (2), Lucia Žitňanská (4) Marek Vagovič (4), ředitelka Slovenského národního střediska pro lidská práva Silvia Porubänová (5) a zástupce šéfredaktora Konzervativního denníku Postoj Jozef Majchrák (5).

Natočeno 2024. Premiéra 1. dílu 23. 10. 2024 (ČRo Plus,  35 min.); 2. dílu 6. 11. 2024 (ČRo Plus, 20:33 h.; 50 min.); 4. dílu 4. 12. 2024 (ČRo Plus, 20:33 h.; 45 min.); 5. dílu 18. 12. 2024 (ČRo Plus, 14:33 h.; 45 min.).

Obsah: 2. Slovensko a Robert Fico. – 4. Policie kroužila kolem Fica. – 5. Kulturní války na Slovensku – 6.

Lit.: ert (= Erhart, Michael) – Nečásková, Pavlína: Fico obnovuje Mečiarovy tradice, že korupce je v politice normální, popisuje šéfredaktorka Balogová. In web ČRo Plus, 23. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Od rozpadu společného státu Čechů a Slováků nás dělí více než 30 let. Během nich neustále zaznívala slova o vzájemné blízkosti a bratrských vztazích, obě země ovšem procházely odlišným vývojem. „Představy lidí o demokracii jsou podobné. Rozdíl je v tom, jak je uchopují politici. Slováci nejsou méně proevropští či více náchylní k populismu, ale mečiarismus nás ovlivnil na roky dopředu,“ míní šéfredaktorka deníku SME Beata Balogová ve speciální minisérii podcastu Chyba systému. (…)

„Dnes už mečiarimus nazýváme orbánismem, ale jde o určitý styl politiky. Mečiarovi šlo o zakrytí rozsáhlé korupce, jeho politika fungovala na základě loajality ke straně, která umožnila vytvořit novou vládnoucí vrstvu bohatých,“ dodává.

Současný maďarský premiér Viktor Orbán podle ní jen dovedl k dokonalosti to, co Vladimír Mečiar začal, když se snažil přesvědčovat občany, že korupce je nevyhnutelnou součástí politiky a že politici mohou beztrestně překračovat červené linie.

„Robert Fico (Směr) se snaží vrátit tradici jakési soudržnosti v korumpování: My se o své lidi postaráme, protože jsou dobří straníci,“ je přesvědčená Balogová.

Vymýtit korupci a přinést nový styl vládnutí měla vláda premiéra Igora Matoviče, která zvítězila v parlamentních volbách po Ficově pádu v důsledku vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. (…)

Lit.: ert (= Erhart, Michael) – Nečásková, Pavlína: Fico očima bývalých politiků: Po atentátu ztratil zábrany, teď mu jde hlavně o moc, shodují se. In web ČRo Plus, 6. listopad 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Slovenský premiér Robert Fico patří k nejúspěšnějším a zároveň nejkontroverznějším politikům ve středoevropském regionu. Pětkrát zvítězil v parlamentních volbách a během svého čtvrtého funkčního období se stal terčem atentátu, který otřásl celým Slovenskem. „Fico má mimořádné vlohy pro politiku, bere to jako své životní poslání. A má také odvahu jít do konfliktů a vychází z nich vítězně,“ hodnotí dlouholetý místopředseda strany Směr a exministr kultury Marek Maďarič. (…)

Maďarič byl členem Ficovy vlády i strany Směr do roku 2018, kdy rezignoval v reakci na vraždu novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Tehdy to vypadalo, že nastal Ficův politický konec, on ale během pandemie covidu-19 dokázal znovu přitáhnout voliče.

„Zvedl téma lidí, kteří odmítali očkování. Vyjma několika radikálů byla většina politiků pro očkování, on jediný pochopil, že polovina lidí nemá svého zastánce,“ popisuje Maďarič. (…)

Lit.: Nečásková, pavlína – ert (= Erhart, Michael): Policie kroužila kolem Fica. „Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,“ kritizuje exministryně. In web ČRo Plus, 4. prosinec 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vláda Roberta Fica (Směr) za jediný rok výrazně proměnila slovenskou justici. Ve zrychleném řízení reformovala trestní zákoník a zrušila Úřad speciální prokuratury, který se zabýval třeba i případem vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. „Klíčový problém není zrušení prokuratury, ale proč a jak k němu došlo,“ zdůrazňuje bývalá ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, podle níž se zpozdí projednávání některých případů.

Připomíná, že ke změnám došlo ve zkráceném legislativním procesu a bez přechodného období, které by umožnilo dokončení a předání případů a zaškolení nových lidí. Poukazuje také na zásadní snížení trestních sazeb za korupci a ekonomickou kriminalitu. (…)

Úřad vznikl v roce 2004 s cílem vyšetřovat mimořádně závažnou trestnou činnost. „Klíčovým argumentem byla snaha přetnout lokální vazby, které tu fungovaly po období mečiarismu, a to na úrovni vyšetřovatelů, prokurátorů i soudů,“ vysvětluje Žitňanská.

Podle investigativního novináře Marka Vagoviče byl motiv pro zrušení speciální prokuratury jednoduchý. „Současná vládní garnitura si co nejrychleji potřebovala zajistit beztrestnost. Ruku v ruce s tím jde snižování trestních sazeb a promlčecích lhůt,“ tvrdí.

Ohrožené podle něj nyní je například projednávání kauzy Očistec, která spočívá v propojení oligarchů, politiků a bývalého vedení policie pod hlavičkou někdejšího policejního prezidenta a nyní poslance vládního Směru Tibora Gašpara. (….)

Lit.: ert (= Erhart, Michael) – Nečásková, Pavlína: Kulturní války na Slovensku? Jen zástěrka pro ovládnutí institucí, míní konzervativní novinář. In web ČRo Plus, 18. prosinec 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dnešní slovenská vláda definovala jako jednoho ze svých hlavních nepřátel progresivismus. Klade důraz na tradici, národ a folklór. Chce změnit jazykový zákon o povinném používání slovenštiny, dostat do galerií a na divadelní prkna výhradně slovenskou tvorbu. A ministryně kultury Martina Šimkovičová už odvolala vedení Národního divadla, galerie i muzea. V pátém díle minisérie podcastu Chyba systému věnované Slovensku o tom debatují Silvia Porubänová a Jozef Majchrák.  (…)

„Nemyslím si, že tyto čistky jsou důsledkem střetu konzervativních a progresivistických hodnot, ale spíš spojení neodbornosti, nekompetence a nedostatku dobré vůle. Protože není jasné, jaká je ta konečná vize slovenské kultury,“ míní ředitelka Slovenského národního střediska pro lidská práva Silvia Porubänová.

S tím souhlasí i Jozef Majchrák, zástupce šéfredaktora Konzervativního denníku Postoj: „Je za tím snaha této vládní koalice obsadit klíčové kulturní instituce svými lidmi a tímto způsobem je ovládnou.“ (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)