Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii (2014)
Esteve Soler. Čtyři krátké hry (Nové náboženství, Pilulka lásky, Manželská smlouva, Osmnáctiny) mladého katalánského dramatika zkoumají „nezpochybnitelné hodnoty“ současné západní civilizace. Překlad Cyril Navrátil a Tereza Melicharová. Hudební spolupráce a zvukový design Matouš Godík. Mistr zvuku Jitka Kundrumová. Produkce Dana Reichová. Dramaturgie Renata Venclová. Režie Martina Schlegelová.
Osoby a obsazení: Manželská smlouva: Caroline (Klára Sedláčková-Oltová), David (Jaroslav Plesl) a výpravčí (Dušan Sitek). Nové náboženství: přítel 1 (Igor Orozovič), přítel 2 (Richard Fiala) a sekretářka Soňa (Natálie Řehořová). Pilulka lásky: kluk (Ondřej Novák) a dívka (Natálie Řehořová). Osmnáctiny: matka (Dana Černá), otec (Jan Vondráček) a syn (Lukáš Příkazký).
Natočeno 2014. Premiéra 17. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.; 35 min) v cyklu Klub rozhlasové hry. Repríza 9. 2. 2016 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h).
Pozn.: Mikrohra Osmnáctiny získala 1. cenu v kategorii Short Forms na festivalu Radio Drama Festival.
Lit.: Venclová, Renata: Esteve Soler: Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii. In web ČRo 3 Vltava, červen 2014 (článek + ukázky k poslechu). – Cit.: Čtyři krátké hry katalánského dramatika zkoumají „nezpochybnitelné hodnoty“ současné západní civilizace. (…)
Pod provokativním názvem Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii se skrývá soubor 21 krátkých her současného katalánského dramatika Esteve Solera. Z různých úhlů, ale vždycky s nadsázkou a ironií zkoumají autorovy hříčky základní pilíře vyspělé západní společnosti.
Solerův cyklus má lehce futuristický a hororový nádech, jeho prostřednictvím nahlédneme do blíže neurčené budoucnosti, ve které se manželství uzavírají už jen na termínovanou smlouvu, kde mladí lidé užívají povinně pilulky lásky, aby se zbavili strachu z hypoték a zadlužení, kde k firemní politice patří i vlastní náboženství.
Díky své trilogii se Esteve Soler (*1976) stal nejhranějším současným španělským dramatikem, cyklus byl přeložen do 6 jazyků a uveden v mnoha zemích Evropy, v USA i v Jižní Americe. Autor za něj získal také několik ocenění, např. francouzskou cenu Godot nebo cenu berlínského Stückemarktu. V České republice Solera poprvé uvedlo Divadlo LETÍ, které v lednu loňského roku nastudovalo první část trilogie Proti pokroku jako scénické čtení.
Na otázku, co ho přivedlo k nápadu napsat cyklus krátkých her na jednotlivá témata, autor odpověděl: „Ten formát se mi zdál výhodný proto, že jsem se na jednotlivá témata chtěl podívat z různých úhlů. Nechtěl jsem divákům exponovat jednu velkou myšlenku, spíš shromáždit různé názory a postřehy, třeba i protichůdné, a z nich nechat diváky vybírat. Doufal jsem, že je tak přinutím o věci víc přemýšlet.“
Téma Solerovy krátké hry spojuje, ale žánrově jsou dost rozrůzněné. Toho využila režisérka Martina Schlegelová, která pro rozhlas nastudovala texty – Manželská smlouva, Nové náboženství, Pilulka lásky a Osmnáctiny. Výsledkem jsou čtyři svébytné a ve zvukovém řešení odlišné „rozhlasové povídky“, které nám dají nahlédnout do trochu podivného světa, kde věci a hodnoty důvěrně známé nabývají podob a významů, kterých bychom se nenadáli.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku