Hamlet a smrt (2015)

Ilinca Stihi. Minutová hra. Tragikomická shakespearovská variace z pera rumunské rozhlasové autorky. Překlad Jiří Našinec. Zvukový mistr Jakub Rataj. Zvuková spolupráce Jakub Rataj, Petr Mančal. Produkce Radka Tučková, Eva Vovesná. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Petr Mančal.

Osoby a obsazení:  Hamlet (Kajetán Písařovic), režisér (Petr Stach).

Natočeno 2015. Premiéra 29. 9. 2015 (4 min. 55 sek!). Repríza 23. 4. 2016 (ČRo 3 Vltava) v rámci pořadu Noční čajovna Kateřiny Rathouské a cyklu Shakespeare 400 (k 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara); 23. 3. 2017 v rámci pořadu Telefonotéka (ČRo 3 Vltava, 10:00 h). K poslechu zde.

Text hry:

HAMLET:Být, či nebýt!

REŽISÉR: (z dálky) Ne.

HAMLET: Cože? (odkašle si) Být, či nebýt.

REŽISÉR: (z dálky) Takhle ne!

HAMLET: Je tu někdo? (pro sebe) A jestli ano, tak si laskavě trhněte nohou. Beztak už toho mám dost… být pořád Hamlet. Brrr, je v tom příliš mnoho vzruchu.

REŽISÉR: Ne, ne, prosim vás, takhle opravdu ne. (blíží se, jeho hlas postupně nabývá na síle.)

HAMLET: (se shakespearovským nádechem) Hello, how are you?

REŽISÉR: Vy jste Američan?

HAMLET: Ne, Dán.

REŽISÉR: Aha, ale mluvíte anglicky?

HAMLET: No… totiž – ono je to trochu složitější. Ehm, a vy jste kdo?

REŽISÉR: Já? Já jsem divadelní režisér.

HAMLET: To jsem hned věděl.

REŽISÉR: Aha. No a vy jste teda kdo?

HAMLET: Copak to není vidět?

REŽISÉR: (nechápavě) Co?

HAMLET: Slova, slova, slova…

REŽISÉR: Ano, je pravda, že jsem trochu upovídaný, to přiznávám. Navíc nevím, jak jsem se sem dostal. Zrovna jsem pracoval na jedné hře, vyšel jsem z divadla a… asi jsem zabloudil….

HAMLET: Na jaké hře? Počkejte, budu hádat. Na Ham…

REŽISÉR: (se nedovtípí): Ham…?

HAMLET: Haml…

REŽISÉR: Haml… ?

HAMLET: Hamleee…

REŽISÉR: …tovi… No ano, na Hamletovi. Ale jak jste to poznal?

HAMLET: (nešťastně) Jiné drama nemáte?

REŽISÉR: Prosim vás, jakmile člověk nemá Hamleta v sývýčku, je jako režisér úplně vyřízenej. Promiňte, ale je vidět, že s divadlem toho moc společnýho nemáte.

HAMLET: No právě.

REŽISÉR: Víte, v mém pojetí je Hamlet… jak bych to řekl… možná vás to bude šokovat, ale je to politická hra.

HAMLET: Hamlet jako politik…

REŽISÉR: A není to snad jasný? Mladej kluk a pošahaná puberťačka… No, představte si, že by se vám stalo to, co jemu – a ne že by toho bylo zrovna málo: zemře vám holka, jo, Ofélie, vaše matka se v podstatě podílí na vraždě vašeho otce a vezme si jeho bratra, kterej ho teda zavraždil, no prostě samej zločin, krev, zrada… To aby pak člověk nenáviděl celej svět. Je to tak? Ano. A když hra skončí, začne… jak bych to řekl… historie. Ta pravá historie. Už vám to došlo? (vítězoslavně) Hamlet je Adolf Hitler.

HAMLET: Hitler? Ach jo, nechcete si radši napsat nějakou svoji vlastní hru? Co říkáte…

REŽISÉR (se na okamžik zamyslí): Lichotíte mi, ale největší dramatik všech dob je jednoznačně Shakespeare. Úplně ze všech. Jak bych to řekl… Jeho příběhy se hodí vždycky. Víte, že jeden slavný a vynikající režisér jménem Beter Prook nastudoval Hamleta s nějakým černochem?

HAMLET: Ó, ano. Bylo to bolestné.

REŽISÉR: Umění bolí. To je to velké umění! Spousta probdělých nocí…

HAMLET: Slova, slova, slova.

REŽISÉR: Cože? Neříkal jste to už jednou?

HAMLET: Hm.

REŽISÉR: No nic, už musím padat. (zarazí se ještě na moment) A vy jste teda vlastně kdo?

HAMLET: Hamlet!

REŽISÉR: Áhaaa, zase jeden herec. Dám vám dobrou radu, kamaráde – čtěte Shakespeara. (odchází) Ano, ano, čtěte Williama Shakespeara!

HAMLET: (povzdech) Slova, slova, slova.

Lit.: anonym: Shakespearovské minutové hry. In web ČRo 3 Vltava, 23. 4. 2016 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.:  Shakespearova dramatická tvorba byla odjakživa zdrojem inspirace pro tvůrce ze všech oblastí uměleckého spektra. Také někteří autoři rozhlasových minutových her vytvořili miniatury vycházející ze slavných Shakespearových tragédií.

Nejslavnější z nich, Hamlet, oslovila hned dva tvůrce. Rumunská autorka Ilinca Stihi ve hře Hamlet a smrt soustředí svůj pohled na rozpor mezi Hamletem-postavou a množstvím interpretací, které nabízí. Jan Duchek, principál Kočovného divadla Ad Hoc, pojímá v Přímém přenosu z Elsinoru vrcholnou tragédii jako sportovní zápas. Rozhlasový autor Pavel Molek učinil hrdinou své minutové hry Zpověď nikoli titulního hrdinu, ale jednu z dalších postav Shakespearova Othella.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)