Jeden den velkokněžny (2016)
Oldřich Daněk. Groteska o intrikách na dvoře ruské velkokněžny Kateřiny, jež se zapsala do dějin jako carevna Kateřina Veliká. Pro rozhlas upravil Ivan Němec. Dramaturgie Ludvík Němec. Režie Lukáš Kopecký.
Osoby a obsazení: velkokněžna Kateřina (Jana Štvrtecká), komorník Čokogolov (Zdeněk Junák), kníže Šuvalov (Michal Bumbálek), hrabě Poniatowski, polský velvyslanec (Jiří Valůšek), velkokancléř Rjumin (Vladimír Hauser), kníže (Jan Grygar).
Nastudovalo Brno v roce 2016. Premiéra 16. 4. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h). Repríza 10. 2. 2018 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.); 20. 10. 2021 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.) v cyklu Četba s hvězdičkou (!).
Pozn.: Groteska o intrikách na dvoře carevny Kateřiny Veliké. V dnešním příběhu je ale ještě spíše malicherná než veliká, stejně jako všichni muži kolem ní.
Lit.: Kopecký, Lukáš: Jeden den velkokněžny. In web Lukáš Kopecký Backstage, 4. 4. 2016 (článek).- Cit.: Dnes jsme v rozhlase dokončili další z ironicky brilantních hříček o královnách. Jak už sám název napovídá, příběh zachycuje jeden den velkokněžny Kateřiny Alexejevny, pozdější carevny Kateřiny Veliké. V téhle chvíli je ovšem Kateřina jen manželkou Petra III., následníka trůnu. Vládnoucí carevna Alžběta je však už stará a nemocná, a tak jsou nejvyšší carští hodnostáři v plné „diplomatické“aktivitě. Kolem osmadvacetileté Kateřiny víří služebníci, gardisté, kancléř, manžel, milenec. Nejde totiž o nic méně a o nic více, než kdo bude napříště vládnout a kdo bude na výsluní. Znamenitý žánrový obrázek z pera Oldřicha Daňka pro rozhlas připravil Ivan Němec a upravil Ludvík Němec. Mistrem zvuku byl Michal Zelinka. V groteskní povídce účinkují Jana Štvrtecká, Zdeněk Junák, Jiří Valůšek, Michal Bumbálek, Jan Grygar a Vladimír Hauser.
Lit.: anonym: Oldřich Daněk: Jeden den velkokněžny. In web ČRo 2 Praha, duben 2016 (anotace). – Cit.: Groteska o intrikách na dvoře carevny Kateřiny Veliké je k poslechu do soboty 23. dubna 2016.
Na příbězích Oldřicha Daňka o intrikách na dvorech královských, carských i vévodských okouzluje autorův vtip, nadhled a důvěrná znalost historických reálií. Ještě důležitější je ale jeho znalost lidských povah.
Taková je i groteska ze dvora ruské velkokněžny Kateřiny Alexejevny, později proslulé jako carevna Kateřina Veliká. V dnešním příběhu je ale ještě spíše malicherná než veliká, stejně jako všichni muži kolem ní, včetně budoucího cara Petra III.
Lit.: Hnilička, Přemysl: Ruská komedie s vodkou a okurčičkou. In Týdeník Rozhlas 19/2016 (recenze). – Cit.:
Lit.: Kopecký, Lukáš: S vodkou a okurčičkou. In web Lukáš Kopecký Backstage, 6. 5. 2016 (reakce na recenzi). – Cit.: V Týdeníku Rozhlas 19/2016 vyšla recenze na dramatizovanou povídku Jeden den velkokněžny, kterou jsme před časem natočili v brněnském studiu (premiéru odvysílala 16. dubna stanice ČRo Dvojka). Publicista Přemysl Hnilička si v textu Ruská komedie s vodkou a okurčičkou všímá, že se brněnská rozhlasová redakce začala věnovat původně televiznímu cyklu Útržky o královnách od Oldřicha Daňka, a i když nemůže chválit stoprocentně, stálo by podle něho za to daný cyklus dokončit. K tomu snad mohu prozradit, že bychom v Brně měli natočit ještě jeden útržek, a to anglický – nazvaný Královnina smečka psů.
Ke zpracování ruského útržku, jenž je už Daňkem pojednán jako divoký královský vaudeville, epizoda ze života pozdější Kateřiny Veliké, jejímž pokojem se jako v cirku prohánějí hrabata, ministři, imbecilní manželé, velkokancléři i komorníci, píše Hnilička mimo jiné, že „(…) rozhlasová úprava je vcelku funkční. Režisér Lukáš Kopecký dynamizuje – tu více, tu méně úspěšně – hudebními vstupy a s gustem zesiluje zvuk chroupání okurčiček, které stále pojídají velkokněžnini hosté, zapíjejíce je vodkou. Celek drží pohromadě dobře, inscenačně tedy není co namítat,“ a dále chválí několik hereckých výkonů.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku