Spotkanie w Paryżu (Setkání v Paříži, 2016)

Patrycja Jankowska-Fessard. Rozhlasová adaptace podle divadelní hry Paryż, 30 czerwca. Rozhlasová úprava Krzyszof Sielicki. Režie Janusz Kukuła. Zvuk Paweł Szaliński. Hudba Marian Szałkowski.

Osoby a obsazení: Lydia (Grażyna Barszczewska), básník (Michał Janicki), soused (Piotr Moss).

Natočeno 2016. Premiéra 27. 11. 2016 (Polskie Radio Jedynka, 17:00 h).

Lit.: anonym: Spotkanie w Paryżu. Premiera w radiowej Jedynce. In web Polskieradio.pl, 23. 11. 2016 (článek). – Cit.: W niedzielę 27 listopada, tuż po godz. 17.oo zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko będące adaptacją sztuki aktorki, scenarzystki i instrumentalistki – Patrycji Jankowskiej-Fessard pt. „Paryż, 30 czerwca“. Autorem adaptacji jest Krzysztof Sielicki, a słuchowisko wyreżyserował Janusz Kukuła. W rolach głównych: Grażyna Barszczewska i aktor Teatru Kameralnego w Szczecinie – Michał Janicki. Premiera radiowa!

Tekst scenariusza jest adaptacją sztuki Patrycji Fessard „Paryż, 30 czerwca”, która została wystawiona po raz pierwszy w szczecińskim Teatrze Kameralnym w roku 2011. Akcja słuchowiska dzieje się w roku 1956, tuż przed początkiem polskiej „odwilży” politycznej. Do mieszkającego nad Sekwaną polskiego poety – który na przełomie lat 40. i 50. był ambasadorem PRL, a porzuciwszy placówkę stał się czołowym przedstawicielem  emigracji antykomunistycznej – przyjeżdża Lydia – jego dawna miłość. Lydia jest jednak ważną postacią w centrali bezpieki. Otrzymała zadanie ściągnięcia do kraju wybitnego poety, gdyż partia pilnie potrzebuje ludzi wybitnych, którzy mogliby pomóc w powstrzymaniu rozpadu systemu. Spotkanie dawnych kochanków staje się tyleż sentymentalną podróżą w przeszłość, co sporem politycznym dogmatycznej komunistki z wolnym artystą. Porozumienie między nimi nie jest już jednak możliwe. Opowiedziana historia jest luźno wywiedziona z niektórych wątków biografii Czesława Miłosza – ale to oczywiście przede wszystkim dzieło fikcji literackiej.

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)