N či M (2016, 2023)

Agatha Christie. Rozhlasová hra. Tommy a Pentlička zachraňují Británii. Špionážní hra mězi Němci a Brity. Přeložila Eva Kondrysová. Dramatizace Hynek Pekárek. Hudba Kryštof Marek. Zvuk Roman Špála. Dramaturgie Zuzana Drtinová Vojtíšková. Režie Jaroslav Kodeš.

Osoby a obsazení: Tommy (Robert Jašków), Pentlička (Miroslava Pleštilová), Grant (Aleš Procházka), Perrenová (Ivana Andrlová), Sheila (Anna Theimerová), Sprootová (Eva Kodešová), Haydock (René Přibil), Bletchley (Jiří Štěpnička), Cayleyová (Alena Procházková), Cayley (Rostislav Novák), O’Rocková (Zuzana Slavíková), Appledor (Ladislav Hampl), Deinim (Emil Rothermel), cizinka (Veronika Popovičová), Betty (Johanka Racková), hlasatel BBC (Karel Zajíc).

Natočeno v roce 2016. Premiéra 29. 1. 2017 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.; 78 min.).

Vydala Radiotéka, červen 2023 (1 CD MP3, CR1187-2).

Pozn.: Tommy a Pentlička Beresfordovi pátrají v přímořském rekreačním středisku Sans Souci po válečném špionovi… Z galerie detektivů, kterými obohatila žánr kriminálních příběhů jeho nejznámější autorka Agatha Christie, se Tommy a Pentlička Beresfordovi vymykají nejméně dvěma zvláštnostmi. Jednak jde o manželský pár, jednak vystupují v pěti knihách v přirozeném běhu času. Takže zatímco v první knize Tajemný protivník se s nimi potkáváme krátce po první světové válce jako s mladým, ještě nesezdaným párem, v posledním příběhu Brána osudu odcházejí na zasloužilý odpočinek na venkov. I tam je přirozeně čeká detektivní případ, protože Tommy a Pentlička dobrodružství přímo přitahují. A nejen to, právě v příbězích této dvojice se Christie pustila i do žánru, kde nebyla úplně doma. Tajné služby, zahraniční agenti, tajné mezinárodní zpravodajské sítě, špionážní zápletka, to bylo literární prostředí, v němž se nepohybovala s takovou jistotou. O to více ji lákalo.

V expozičním příběhu se veselá a prostořeká Pentlička ještě představuje svým dívčím jménem Prudence Cowleyová. S kamarádem Tommym se pustí do napůl vážného podnikatelského projektu Dobrodruzi s.r.o. a podají si inzerát. Když je osloví tajemný neznámý muž, netuší, že se dostávají do špionážní hry, v níž jejich kroky nakonec vede neméně tajemný muž z britských zpravodajských služeb. A je to právě on, který osloví Tommyho ve chvíli, kdy na Británii útočí němečtí nacisté.
Píše se rok 1941 a v ospalém přímořském středisku se aktivovali dva špioni z vlastních řad. Kdo jsou tajemní N a M může vypátrat jenom někdo z prostředí mimo tajné služby. Tommy se bez váhání vydává na utajenou misi, o níž nesmí vědět ani jeho věr­ná žena Pentlička. (anotace)

Lit.: anonym: Agatha Christie: N či M. In web ČRo 2 Praha, leden 2017 (článek). – Cit.:  Rok 1940. Válka zuří. Je těsně před bitvou o Británii. Amatérští detektivové Tommy a jeho žena Pentlička si ve svém londýnském bytě připadají nevyužití. Nikdo nechce přijmout jejich služby. Dokud jednoho večera Tommyho nepověří zpravodajský důstojník Grant vysoce tajným a státně důležitým úkolem.

Nesmí o něm vědět ani Pentlička. Jde totiž o boj proti páté koloně. Němci mají své lidi všude. A tajné informace unikají. Je jasné, že jsou mezi Brity špioni. A to i ve vysokém postavení v admiralitě, v generálním štábu, ve vedení letectva i v tajné službě. Ty je potřeba vypátrat!

(…) Příběh napsala Aghata Christie, nejúspěšnější spisovatelka všech dob, v roce 1941, tedy ještě za války, aniž by tušila, kdy a jak boje skončí. Česky vyšla kniha N či M prvně v roce 1967. Nejen díky známé dvojici Tommyho a Pentličky a jejich vzájemnému popichování nechybí příběhu humorné ladění.

Lit.: Kamberský, Jakub:  Svěží detektivka z temné doby. In web Naposlech.cz, 13. 6. 2023 (recenze). – Cit.:  S tvorbou Agathy Christie, nekorunované královny detektivky, se čeští posluchači audioknih setkávají opravdu hojně. V poslední době její případy vydávají OnehotBook, Voxi, Audiotéka a v neposlední řadě také Radioservis. Ten v těchto dnech pro posluchače vybral z bohatého rozhlasového archivu dramatizaci románu N či M? se svéráznou ústřední dvojicí vyšetřovatelů Tommym a Pentličkou Beresfordovými.

V auditivním prostředí nedávno s těmito protagonisty vyšly Zločiny pro dva, nyní tu tedy máme špionážní případ, odehrávající se v době, kdy Británie vstupovala do druhé světové války. Manželé Beresfordovi se nudí, případ v nedohlednu, až nečekaně Tommyho osloví přítel z tajných služeb Grant, aby jako nezaujatý detektiv amatér vypátral dva nedávno zaktivované špiony, u kterých jsou známy pouze krycí iniciály N a M. Má jít o muže a ženu, kteří by se měli údajně skrývat v jednom odlehlém letovisku. Vyšetřování je natolik  tajné, že o něm nesmí vědět ani Tommyho manželka, ale to by Pentlička nesměla být natolik rafinovaná, aby se rovněž v utajení, jako Tommy, k případu nepřipojila.

Na pozadí komického hašteření obou pátračů a figurkaření bizarních obyvatel letoviska se rozjíždí nebezpečná hra, v níž jde mnohdy o život. Určitá odlehčenost dialogů této dramatizace, jejímž autorem je bývalý rozhlasák a dnes režisér audioknih Hynek Pekárek, dělá z nahrávky svěží záležitost. Hlavním hybatelem je ale pochopitelně režisér Jaroslav Kodeš, který je spíše znám jako režisér pohádek, her pro mládež, publicistických cyklů typu Rádio na kolečkách nebo Historie českého zločinu. V žánru detektivky se často nepohybuje, přesto si s režií poradil bravurně. Zvukové efekty jsou tu užívány úsporně a účelně, jazzově laděná hudba Kryštofa Marka funguje jednak jako předělová, zároveň však mnohdy dokresluje atmosféru příběhu.

Celkově nahrávka působí jako z  90. let, což při současných snahách zvukově experimentovat, někdy až necitlivě přeplácávat klasická díla shlukem hudby a zvuků (viz nedávná, dosud nevydaná adaptace Vraždy na Nilu), není rozhodně na škodu. Hra byla natočena na sklonku roku 2016, přesto ale ctí klasičnost příběhu z válečné doby, což jí přidává body.

Dalším kladem je obsazení hlasů, které už tak často v inscenacích neslýcháme, například zde účinkují Jiří Štěpnička, Alena Procházková, Ivana Andrlová, Zuzana Slavíková, René Přibil. Týká se to ale i ústřední dvojice detektivů v podání Miroslavy Pleštilové a Roberta Jaškówa, jimž zdárně  sekunduje ostřílený Aleš Procházka v roli disciplinovaného důstojníka Granta. Najdeme tu zapamatovatelné kreace u některých zmíněných herců: je to především roztomilá klevetnice Zuzany Slavíkové, přílišný vlastenec Jiřího Štěpničky, úzkostlivá stará paní v podání Aleny Procházkové nebo manžel kverulant Rostislava Nováka.

Bohužel i v kvalitní dramatizaci můžeme objevit několik nedostatků. Zejména u hereček dochází k občasnému zmatení díky podobnosti jejich hlasů, chvílemi si tak člověk může plést Ivanu Andrlovou s Miroslavou Pleštilovou, když obě hrají umírněně, stejně tak Annu Theimerovou a Evu Kodešovou, kde jde opět o stejný příklad herectví.

Co se ústřední dvojice týče, Pleštilová, ale i Jašków dávají do svých postav vše, ale nestačí to. Jiskření mezi nimi nějak nefunguje, nepůsobí neuvěřitelně. Je zřejmé, že nenáročnému posluchači, čti „nešťouralovi“ se zmíněné výtky mohou jevit úplně jinak, nebude si jich třeba vůbec vědom. Zmíněné připomínky ale nemají posluchače odradit, i autor recenze si navzdory vyřčenému poslech užíval. Svižnou oddechovou, bezmála osmdesáti minutovou inscenaci tudíž i přes výše uvedené vřele doporučuje vaší pozornosti.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)