A máme to za sebou (2019)

Michal Macháček a Kateřina Rathouská. Rozhlasové dokudrama (nejen) ze zasedání ÚV KSČ v neděli 19. listopadu 1989 a o konci prezidenta Gustáva Husáka a vlády jedné strany. Vybrané pasáže do slovenštiny přeložila Izabela Schenková. Hudba a zvuková spolupráce Jan Trojan. Asistentky režie Dana Reichová a Jana Knappová. Produkce Eva Vovesná. Zvuk Tomáš Pernický. Dramaturgie a režie Aleš Vrzák.

Osoby a obsazení: Gustáv Husák (Ivan Romančík), Miloš Jakeš (Jiří Lábus), Karel Urbánek (Václav Kopta), Miroslav Štěpán (Robert Mikluš), Alojz Lorenc (Martin Veliký), Ivan Knotek (Roman Mrázik), Irena, Husákova spolupracovnice (Petra Špalková), hlas v telefonu (Pavel Čeněk Vaculík). Dále účinkují  Pavol Smolárik, Roman Mrázik, Libor Vacek.

Natočeno říjen 2019. Premiéra 17. 11. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 21:00 – 21:30 h.) v cyklu Speciál Radiožurnálu k 30. výročí pádu komunistického režimu.

Lit.: Švarcová, Alžběta: A máme to za sebou. Rozhlasová hra připomene 30. výročí sametové revoluce, tentokrát z pohledu komunistického vedení. In web ČRo 1 Radiožurnál, 14. listopad 2019 (článek). – Cit.: Napadlo vás někdy, jak to vypadalo na zasedání ÚV KSČ krátce po 17. listopadu 1989? Nenechte si ujít zbrusu novou rozhlasovou hru, kterou 17. listopadu od 21:00 odvysílá Radiožurnál. V rolích představitelů minulého režimu se v ní představí řada výborných českých a slovenských herců. (…)

V dalších rolích se představí Petra Špalková (jako Irena, spolupracovnice Husáka, se kterou udržoval poměr) a Pavel Čeněk Vaculík (jako hlas v telefonu). (…)

Ve hře bylo citováno:

  • ze zvukových záznamů z demonstrací, Československý rozhlas, 1989
  • ze zvukově-obrazového záznamu projevu Františka Pitry, Československá televize, 1989
  • z abdikačního projevu Gustáva Husáka v písemné i zvukové podobě, Československý rozhlas, 1989
  • ze zvukově-obrazového záznamu natáčení projevu Gustáva Husáka, Československá televize, 1988
  • z politických projevů a promluv z roku 1989 Miloše Jakeše, Ivana Knotka, Gustáva Husáka a Václava Šípka, zdroje: Národní archiv ČR a publikace Michala Macháčka: Gustáv Husák, Vyšehrad 2017

Lit.: Fajmon, Kamil: Měl jsem strach z nové rozhlasové hry o listopadových událostech 1989… In Facebook, 25. 11. 2019 (status). – Cit.: Měl jsem strach z nové rozhlasové hry o listopadových událostech 1989,  a tak jsem její poslech oddaloval, co to šlo. A měl jsem si ho nechat ujít. Hra slibuje dokudrama, no, pro mne je to spíš fantasi pohádka na dobrou noc. Děj není příliš ukotven, v průběhu dnů, což je jedna z jejích slabin. Dostalo mne prohlášení, že soudruh Adamec zkrátka někam zmizel a ve hře se vůbec neobjevil. Přitom například OF s ním jednalo už 26. 11. Zvukové záznamy z jednání OF jsou veřejně dostupná a jejich kompletní znění o délce 34 a půl hodiny jsem slyšel už 2x. Nejvíce mne ale opět dostala postava Husáka. Co vím, tak v té době byl nemocný, zlomený a zmatený. Zde o své nemoci jen mluví, jinak je to čupr pán, který vše nechává na ostatních a v klídečku si jen telefonuje, kouří cigarety a jí párky. Tím větší kontrast pak nastává, když z archivního záznamu vystoupí se svým projevem. Při něm je jeho choroba znát, ale před i po projevu je zase ve formě. Chápu určitou míru fikce, ale takhle překrucovat doložitelná fakta????? Celou dobu mi jelo hlavou – hlavně nikoho veřejnoprávně nepohoršit, všechny strany vykreslit pokud možno v co nejlepším světle, aby nebyly stížnosti.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)