Slunečnice 1/5 (2018)

Roman Ludva. Případ vznikl na motivy skutečných událostí, které se děly v 90. letech během divoké české privatizace. Dramaturgie Petra Hynčíková. Režie Miroslav Buriánek.

Osoby a obsazení: ivestigativní novinářka (Apolena Veldová), inženýr (Pavel Soukup).

Nastudovala Plzeň v roce 2018. Premiéra 20. – 24. 8. 2018 (ČRo Plzeň, 21:30 – 21:40 h)  v cyklu Kriminální případy Čech, Moravy a Slezska.

Lit.: Hynčíková, Petra: Slunečnice. In web ČRo Plzeň,  21. srpen 2018  (článek). – Cit.: Případ vznikl na motivy skutečných událostí, které se děly v 90. letech během divoké české privatizace.

Vedle slova „robot“ dala čeština světu i výraz „tunelování“. Termín se užívá běžně pro rozsáhlý finanční podvod, při kterém se z firmy ve velkém odčerpají finance do jiných podniků zpravidla vlastněných nastrčenými nebo spřátelenými osobami.

V období devadesátých let minulého století přitom tunelování u nás dosáhlo obřích rozměrů především vinou nepřipraveného právního systému. Tunelovaly se obří státní firmy, drobnější podniky i banky a další peněžní ústavy.

Jak takový tunelářský systém fungoval, přiblíží další z Kriminálních případů Čech, Moravy a Slezska. Pětidílnou sérii „Slunečnice“, která se opírá o motivy z tunelování družstevních záložen, napsal Roman Ludva. Úlohu investigativní novinářky sehrála Apolena Veldová, kterou do podvodu zasvěcuje coby Inženýr Pavel Soukup. Režie se ujal Miroslav Buriánek, dramaturgii měla Petra Hynčíková.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)